Párátlanító berendezésekre — légszárításra —, szabályozott páratartalomra szükség lehet egészségünk védelmében, értékeink állagának megóvása érdekében, valamint ipari technológiai folyamatok során.
Néhány felhasználási terület:
- uszodák, pezsgőfürdők
- családi házak, lakások
- sportlétesítmények
- irattárak, könyvtárak
- múzeumok, kiállító termek
- vizesedő pincék, alagsori helyiségek
- csőtörések, árvízi károk helyre állítási munkálatai
- raktárak
- építőipar→ falszárítás
- élelmiszeripar
- faipar
A párátlanító készülékek a hűtve szárítás elvén működnek, de mindeközben nem csökkentik az adott helyiség hőmérsékletét. Sőt, minden 1 kW felhasznált villamos energia ellenében kb. 2.5 kW, a kondenzációval felszabaduló látens hő jut vissza a levegőbe. Ez a felszabaduló hő egy uszodai párátlanító esetében a megfelelő technológia segítségével melegítheti például a medence vizét is.
Az általunk forgalmazott Calorex és Dantherm márkájú párátlanító készülékcsaládok az előbb említett alkalmazások bármelyikére a legjobb megoldást kínálják.
A készülékek párátlanító teljesítménye mindig az adott hőmérséklettől és relatív páratartalomtól függ!
Mobil háztartási párátlanítók
Háztartásokban a főzés, mosás, stb. nyomán megnövekedik a páratartalom. Ehhez adódik még a bent tartózkodók által kibocsátott pára, az akváriumból kipárolgó víz, stb.
A magas páratartalom kedvezőtlenül befolyásolja közérzetünket, elősegíti az atkák, penészgombák felszaporodását. Ott, ahol ez a jelenség állandó — például rosszul szigetelt, vizesedő épületekben, azok pincéiben — a dohos szagról jól felismerhető.
Mindezeken a problémákon hivatottak segíteni az ún. hordozható, más néven mobil párátlanító készülékek.
Megfontolandó! A megnövekedett páratartalmat csökkenthetjük szellőztetéssel — csapadékos időjárás ennek hatékonyságát kedvezőtlenül befolyásolja —, biztosítva ezzel a szükséges friss levegőt is. Fűtési idényben ez a módszer jelentős energia veszteséggel jár, hacsak nem valamilyen hővisszanyerős, kontrolált szellőztetést alkalmazunk. (kapcsolódó cikkek!)
Mobil ipari párátlanítók
Ezek a robosztus felépítésű, fémházas, kerekeiken könnyedén mozgatható készülékek lényegesen nagyobb légszállítással és párátlanító kapacitással rendelkeznek, mint házi, illetve irodai használatra szánt társaik.
Felhasználási körük szerteágazó lehet:
Az építőiparban az általánosan alkalmazott hőlégbefúvókkal szemben sokkal hatékonyabban és költségtakarékosabban működnek falszárítóként.
- Szivattyúházakban, elektromos-kapcsolótermekben.
- Irattárakban, könyvtárakban, raktárhelyiségekben.
- Beázások, árvíz utáni helyreállítási munkák során.
- Bárhol, ahol a folyamatos üzem által akár napi 60 liter pára elvonására van szükség.(Hőmérséklet és relatív páratartalom függvényében!)
Uszodai párátlanítók
Nélkülözhetetlen egységei bármely uszodának, annak méretétől függetlenül.
Amennyiben egy uszoda építése során — épüljön az akár verseny célra, akár magán célra — a párátlanító berendezésen akarunk spórolni, a következőkkel kell a későbbiekben számolnunk, függetlenül attól, hogy az épület szigetelésére kellő hangsúlyt fektettünk, vagy sem:
A folyamatosan párolgó vízfelület magas relatív páratartalmat okoz.
A medence és környezete tisztítására használt vegyszerek a vízpárával vegyülve az ún. kapilláris kondenzáció révén az épület szerkezetének, állagának romlását okozzák.
Vizes falak, táskásodó vakolat, korrodáló vasszerkezet.
Penészedés.
Rossz komfortérzet a magas páratartalom miatt.
Gondos tervezéssel, kivitelezéssel és a megfelelő készülékkel a páratartalom 50-60% között tartható, elkerülve így a fenti problémákat.